جستجو کردن
Close this search box.

گردو پکان : چیست و تفاوتش با گردو معمولی

فهرست مطالب
گردو پکان
گردو پکان

درخت گردو پکان از نوع درختان برگ‌ریز، به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ متر (۶۶ تا ۱۳ فوت) است و به‌ندرت به ۴۴ متر (۱۴۴ فوت) می رسد.معمولاً اندازه متوسط آن ۱۲ تا ۲۳ متر (۳۹ تا ۷۵ فوت) با قطر تنه تا ۲ متر (۶ فوت ۷ اینچ) گسترش دارد.

گردو پکان چیست

گردو پکان، مانند همه اعضای دیگر گونه درختی hickory، واقعاً یک آجیل نیست و از نظر نژادی با گردو ایرانی متفاوت است و پکان وحشی در میان آمریکایی های بومی و مستعمره به عنوان یک غذای لذیذ شناخته شده بود، اما رشد تجاری گردو پکان در ایالات متحده تا دهه ۱۸۸۰ آغاز نشد. از سال ۲۰۱۴، ایالات متحده محصول سالانه ۱۱۹٫۸ میلیون کیلوگرم (۲۶۴٫۲ میلیون پوند) را تولید کرد که ۷۵٪ از کل محصول در جورجیا، نیومکزیکو و تگزاس تولید شده است. درخت گردو پکان را در جاهایی که تابستان‌های طولانی، گرم و مرطوب است، می توان پرورش داد. برداشت آجیل برای تولیدکنندگان معمولاً در ماه های مهر و آبان صورت می گیرد. در خارج از ایالات متحده، مکزیک تقریباً نیمی از کل گردو پکان جهان را تولید می کند، از نظر حجمی مشابه ایالات متحده است.

درخت گردو پکان از نوع درختان برگ‌ریز، به ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ متر (۶۶ تا ۱۳ فوت) است و به‌ندرت به ۴۴ متر (۱۴۴ فوت) می رسد.معمولاً اندازه متوسط آن ۱۲ تا ۲۳ متر (۳۹ تا ۷۵ فوت) با قطر تنه تا ۲ متر (۶ فوت ۷ اینچ) گسترش دارد. یک نهال ۱۰ ساله که در شرایط بهینه رشد کرده باشد حدود ۵ متر (۱۶ فوت) قد خواهد داشت. برگ ها به صورت متناوب، ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متر (۱۲ تا ۱۸ اینچ) طول ، هر برگه ۵ تا ۱۲ سانتی‌متر است.

تفاوت گردو پکان و گردو

گردو پکان از جنوب مرکزی آمریکا و مکزیک سرچشمه می گیرد و قدمت آن به قرن شانزدهم می رسد، در حالی که گردو منشاء خود را مدیون آسیا و اروپا است و قدمت آن به ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد برمی گردد.

رومی ها گردو را “بلوط سلطنتی ” می نامیدند. آیا می‌دانید که کلمه پکان به معنای مهره ای است که برای شکستن آن نیاز به سنگ دارد، زیرا انجام آن با دست بسیار سخت است؟ علاوه بر این، پوسته گردو پکان بیضی یا دراز است و به رنگ قهوه ای تیره است.

از طرفی پوست گردو به راحتی شکسته یا باز می شود، حتی با دست. به شکل گرد و به رنگ قهوه ای روشن است. گردو شبیه یک “مغز کوچک” به نظر می رسد و تقریبا همه در مورد عملکرد تقویت مغز آن می‌دانند.

گردو خشک‌تر و شیرین‌تر است، گردو به دلیل داشتن روغن غنی ممکن است کمی تلخ باشد، به همین دلیل گاهی اوقات از آن به صورت بو داده استفاده می‌شود.

هر دوی آنها نه تنها به صورت خام، بلکه به عنوان یک ماده تشکیل دهنده در شیرینی ها، آب نبات ها، سالادها، کلوچه ها، پاستاها و همچنین در تولید کره و روغن گردو کاربرد فراوانی دارند.

هر دو به طور گسترده در سراسر جهان مصرف می شوند، پکان بیشتر در آمریکا مصرف می شود. قیمت‌ها به منطقه بستگی دارد، گردو پکان در آمریکا ارزان‌تر است، و بالعکس، گردو در اروپا و آسیا ارزان‌تر است.

قیمت گردو را در این جا بررسی کنید

مقایسه محتوای غذایی

از همان ابتدا لازم به ذکر است که گردو و گردو پکان هر دو منبع غنی از چربی های غیراشباع هستند. در واقع، شما به راحتی می توانید پکان بسیار غنی از چربی تک غیراشباع است.

از سوی دیگر، گردو از نظر چربی غیراشباع چندگانه بیشتر است که شامل آن می شود. اسید چرب امگا ۳ و امگا ۶ که بعداً در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

گردو پکان دارای فیبر کمی بالاتر است. پروتئین و اسیدهای آمینه نیز بالاتر است. همچنین لازم به ذکر است که گردو از نظر سدیم و شاخص گلیسمی پایین‌تر است. در مقابل، گردو از نظر قند و چربی های اشباع کمتر است. هر دو حاوی مقدار مساوی کلسترول هستند.

مقایسه مواد معدنی

از نظر میزان مواد معدنی تفاوت زیادی وجود ندارد. با این وجود، گردو در این بخش با کلسیم، منیزیم، فسفر بالا، مس و آهن کمی بالا برنده است. از طرف دیگر پکان دارای روی بیشتر است.

مقایسه ویتامین ها

از نظر ویتامین گردو پکان صاحب عنوان است. گردو پکان از نظر ویتامین B1 نسبتاً بالاتر، ویتامین E و ویتامین A بالاتر، و به میزان کمتری از نظر ویتامین B5 و ویتامین K بالاتر است. در عین حال گردو به شدت از نظر ویتامین B6 بالاتر است.

تاثیر بر سلامتی

پکان و گردو سرشار از چربی های اشباع نشده و از نظر چربی های اشباع ضعیف هستند. بر اساس مطالعه  منتشر شده در سپتامبر 2001 اسیدهای چرب تک غیراشباع، که به میزان زیادی در پکان وجود دارد، به کاهش کلسترول تام خون، لیپوپروتئین با چگالی کم – کلسترول بد و سطوح تری گلیسیرید کمک می کند که خود راه خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، بیماری عروق کرونر قلب را کاهش می دهد.

از سوی دیگر، گردو با محتوای بسیار بالای اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه، به ویژه امگا 3 و امگا 6 گیاهی داریم – که بالاترین میزان این ارزش غذایی را در بین تمام آجیل های درختی است.

گردو ها همچنین به کاهش سطح کلسترول، رقیق شدن خون، اتساع عروق، جلوگیری از ترومبوز، آترواسکلروز و فشار خون کمک می کنند.

طبق مطالعه منتشر شده در ژوئیه ۲۰۱۶ ، مصرف روغن گردو توسط افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ باعث کاهش سطح گلوکز خون شد.
شایان ذکر است که گردو یکی از مهم ترین منابع ترکیبات فعال زیستی مانند پلی فنل ها و ویتامین E هستند که به دلیل فعالیتآنتی اکسیدانی و ضد التهابی معروف هستند.

بر اساس بررسی منتشر شده در نوامبر ۲۰۱۷ ، پلی فنل اصلی گردو پدانکولاژین و الاگیتانین است. مطالعات متعددی نقش الاژیتانین را در برابر شروع و پیشرفت بیماری ثابت می کند، از جمله بیماری های عصبی مانند بیماری آلزایمر و انواع مختلف سرطان.

گردو سرشار از ویتامین B6 – پیریدوکسین است که برای بسیاری از واکنش های آنزیمی در بدن ما ضروری است، از جمله پردازش پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها، تشکیل گلبول های قرمز خون و انتقال دهنده های عصبی، که انتقال تکانه ها را در سیستم عصبی تضمین می کند.

مصرف کافی B6 ممکن است از کم خونی و علائم PMS پیشگیری و درمان کند، خطر بیماری آلزایمر را کاهش دهد و از عملکرد مغز حمایت کند. همچنین به ما کمک می کند تا از افسردگی خلاص شویم و روحیه خوبی داشته باشیم. از سوی دیگر، پکان دارای ویتام
ین B1 – تیامین است که نقش مهمی در متابولیسم انرژی ایفا می کند و همچنین در تبدیل پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها نقش دارد.

علاوه بر فواید سلامتی ویتامین B6 که در بالا گفته شد، ویتامین B1 همچنین از آب مروارید جلوگیری می کند یا آن را به تاخیر می اندازد، با ترشح اسید هیدروکلریک به هضم کامل غذا کمک می کند.به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی تیامین دارای خواص ضد پیری است.

از نظر مواد معدنی، گردو با کلسیم و فسفر بالاتر، که از پوکی استخوان جلوگیری می کند، برنده است، همچنین دارای منگنز و منیزیم بیشتری است که دارای عملکردهای آنتی اکسیدانی و تقویت کننده مغز هستند.

از طرف دیگر.، پکان دارای روی بیشتر است که به بهبود بینایی، پوست، ناخن و مو کمک می کند، همچنین روی به دلیل نقش بسیار زیادی که در تشکیل اسپرم دارد برای سلامت جنسی بسیار مهم است.

عوارض جانبی

گردو پکان و گردو محصولی فوق‌العاده هستند و همه افراد مشتاق لذت بردن از آنها هستند، اما باید به نکات مهمی توجه کرد مهمتر از همه یک واکنش آلرژیک عارضه جانبی رایج پکان و گردو و همچنین سایر آجیل ها است. علائم آلرژی می تواند از کهیر ، اسهال، تنفس غیرطبیعی و حملات آسم تا آنافیلاکسی متفاوت باشد.
اگرچه پکان و گردو توسط متخصصان تغذیه به عنوان بخشی از رژیم‌های مختلف کاهش وزن توصیه می‌شوند، اما اگر بیشتر از مقدار توصیه شده روزانه مصرف کنید، می‌توانید به راحتی وزن خود را افزایش دهید.

شما باید از مصرف همزمان داروهای معمولی خود با گردو سیاه خودداری کنید. در گردو موادی به نام تانن وجود دارد که باعث کاهش جذب سایر داروها می شود. بنابراین اگر می خواهید نتیجه مناسبی داشته باشید باید یک یا دو ساعت دیگر صبر کنید تا داروی خود را دریافت کنید.

و در نهایت، شما می توانید با خوردن مقدار زیادی آجیل به دلیل محتوای بالای فیبر، اسهال و استفراغ داشته باشید.

نتیجه گیری

بنابراین تاکید بر این نکته ضروری به نظر می رسد که گردو و پکان معدن طلایی انرژی و مواد مغذی هستند، به همین دلیل است که متخصصان تغذیه و رژیم غذایی توصیه می کنند.

هر دوی آنها سرشار از چربی غیراشباع هستند، اسپند غنی‌تر از چربی‌های تک غیراشباع است، گردو غنی‌تر از چربی‌های غیراشباع چندگانه، از جمله اسیدهای آمینه امگا-3 و امگا-6 گیاهی است.

پکان از نظر محتوای ویتامین ها، به ویژه از نظر ویتامین A و ویتامین E، به طور قابل توجهی از نظر ویتامین B1 و ویتامین B5 غنی تر است.

بسیار مهم است که به خطرات احتمالی آلرژی و از دست دادن دوز داروی روزانه و همچنین پرخوری اشاره کنیم که می تواند منجر به چاقی یا اختلالات گوارشی شود. از آجیل خود لذت ببرید و اندازه گیری را فراموش نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *