جستجو کردن
Close this search box.

کاشت گردو : بهترین زمان و بهترین مکان

فهرست مطالب

 کاشت گردو

کاشت گردو
کاشت گردو

اگر می خواهید درخت گردو بکارید، برای اطمینان از موفقیت باید چند نکته را رعایت کنید. نحوه انتخاب یک مکان کاشت ایده آل، انتخاب بذرهای زنده و اطمینان از جوانه زنی بذر برای رشد موفقیت آمیز درخت گردو از بذر را بیاموزید.

نحوه کاشت درخت گردو

کاشت گردو معمولا احتیاج به تجربه و آموزش دارد گردو آجیلی مقوی خواص بسیاری دارد. که کاشت و پرورش آن مورد توجه باغداران است. خرید نهال گردو با بار مناسب گردو و قیمت به صرفه چالشی مهم روبه روی باغداران است.

بهترین زمان کاشت گردو

باغداران گردو ها را از اواسط تابستان تا اوایل پاییز جمع‌آوری می‌کنند تا هم از طعم و فروش میوه آن استفاده ببرند و همچنین از مطلوب ترین چوب های سخت گردو برای ساخت مبلمان و کابینت بهره ببرند.

درخت‌های گردویی که امروزه کاشته می‌شوند برای 40 تا 60 سال به اندازه کافی بالغ نمی‌شوند. بنابراین کاشت گردو که برای الوار در نظر گرفته شده است، سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی یا نسل های آینده خواهد بود.

خوشبختانه، خیلی زودتر می توانید از سایه و فرصت های غذایی و مالی آن استفاده نمود. فقط 10 تا 13 سال طول می کشد تا گردویی که از دانه رشد می کند میوه بدهد.

بهترین زمان کاشت گردو
بهترین زمان کاشت گردو

انتخاب بهترین مکان برای کاشت گردو

معمولا درختان گردو رشد خوبی دارند. و به وفور در امتداد سواحل رودخانه ها، در امتداد آبراه ها، در زمین های پایین، مزارع باز و در امتداد لبه های جنگل ها به صورت خودرو یا به کمک انسان رشد می کنند درختان گردو آفتاب کامل و خاک عمیق، مرطوب، غنی و با زهکشی خوب را ترجیح می دهند.

معمولا گردوها در خاک های حاوی رس یا سنگ نیز رشد می کنند، اما بسیار کندتر از دانه هایی که در خاک بدون مانع و مناسب کاشته شده‌اند. علاوه بر این، آنها خاکی با pH 6.0 تا 6.5 را ترجیح می دهند.

وقتی مکانی با شرایط رشد ایده آل پیدا کردید، نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که چه چیز دیگری از گیاهان و درختان در نزدیکی این مکان رشد می کند.

ریشه های درخت گردو ژوگلون تولید می کند که می تواند روی سایر گیاهانی که در نزدیکی رشد می کنند تأثیر بگذارد. این گیاهان عبارتند از کاج، سیب زمینی، گوجه فرنگی، شاه توت، یونجه و سیب. باید مکانی با شرایط رشد ایده آل پیدا کنید که درخت گردو شما تأثیر منفی بر گیاهان همسایه نداشته باشد.

بهترین مکان کاشت گردو
بهترین مکان کاشت گردو

تعیین اینکه آیا دانه ها دوام کافی برای کاشت را دارند

معمولا همه گردوهای جمع‌آوری شده مناسب برای کاشت نیستند و با رشد نمی توانند یک درخت گردو با دوام شوند. با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید زنده بودن و تعداد دانه‌های کاشت در هر سوراخ را تعیین کنید:

    1. پوسته‌های سبز را جدا کنید.
    2. گردوها را در یک سطل آب قرار دهید.
    3. گردو شناور را دور بیندازید.
  1. گردوها را که به پایین سطل آب فرورفته‌اند جمع‌آوری و نگه داری کنید
  2. برای تعیین قابلیت زنده ماندن، نمونه کوچکی از گردوهایی که باقی مانده‌اند را بشکنید. گردو زنده دارای گوشت سفید و جامد است. دانه های غیرقابل دوام دارای هسته های بژ و چروکیده هستند که آبکی هستند یا بوی بدی می دهند. درصد بذرهای زنده در نمونه شما به شما کمک می کند تا تعیین کنید برای اطمینان از موفقیت، چند دانه در هر سوراخ بکارید.
  3. تشخیص دهید که در هر سوراخ چند دانه بکارید. اگر 80-100 درصد زنده بود، 2 بذر در هر سوراخ بکارید. اگر 60-80 درصد زنده بود، 3 بذر در هر سوراخ بکارید. اگر 60-40 درصد زنده بود، 4 بذر در هر سوراخ بکارید. اگر کمتر از 40 درصد زنده بود، در هر سوراخ بیش از 5 بذر بکارید.

اطمینان از جوانه زنی دانه های گردو بعد کاشت گردو

قبل از جوانه زدن بذر گردو، باید در معرض هوای سرد و شرایط مرطوب قرار گیرد. این کار را می توان با کاشت گردو در خارج از خانه در پاییز یا با نگهداری آنها در داخل خانه در زمستان انجام داد.

کاشت گردو در فضای باز

بذر گردو باید حدود 2 اینچ درعمق خاک مرطوب و در فصل پاییز کاشته شود. اگر در هر سوراخ بیش از یک بذر می کارید، آنها را از هم فاصله دهید تا بعداً برداشتن نهال های ناخواسته آسان تر باشد.

نگهداری در داخل خانه

دانه های گردو را در مخلوط مرطوبی از ماسه و پیت ماس ​​قرار دهید و سپس در مکانی خنک نگهداری کنید. می توانید آنها را در یخچال در ظروف پلاستیکی یا کیسه های نگهداری مواد غذایی نگهداری کنید. فرآیند نگهداری بین 90 تا 120 روز طول می کشد. به‌طور دوره‌ای بررسی کنید تا مطمئن شوید دانه‌هایتان خشک نشده‌اند.

بعد از نگهداری در خانه، می‌توان آن‌ها را از یخچال خارج کرد و در فصل بهار کاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *